Bijlagen
Bijlage 1 De planning en control cyclus uitgelegd
Terug naar navigatie - - Bijlage 1 De planning en control cyclus uitgelegdDe onderstaande afbeelding geeft de P&C-cyclus weer met de 5 verschillende P&C-producten: bestuursakkoord, kadernota, begroting, bestuursrapportage en jaarstukken. Op sommige momenten in het jaar vindt het besluiten over de verschillende P&C-producten ongeveer gelijktijdig plaats. Dit is bijvoorbeeld in oktober/november waarbij over de bestuursrapportage wordt besloten (geldend voor het huidige jaar). Daarnaast besluiten we in deze periode over de begroting voor het jaar erop. We leggen de P&C-cyclus uit waarbij we één hele cyclus doorlopen.
1. Bestuursakkoord (vooruitblik komende 4 jaar)
De cyclus start met een vierjarig bestuursakkoord. In het bestuursakkoord beschrijven we in grote lijnen welke ontwikkelingen erop ons afkomen, hoe we hierop anticiperen en wat we daarvoor gaan doen. Het huidige bestuursakkoord 2026-2030 is opgesteld met de coalitiepartijen VVD, PRO en D66.
2. Kadernota (vooruitblik jaar erop)
Op basis van het bestuursakkoord wordt ieder jaar een kadernota opgesteld (met uitzondering van het verkiezingsjaar, want dan is het een bestuursakkoord). Dit is het richtinggevend kader voor de begroting van het volgende jaar. In de kadernota beschrijven we trends en ontwikkelingen, de vertaling hiervan naar acties en de kaders voor de begroting. Aangezien 2026 een verkiezingsjaar is, is er dit jaar een bestuursakkoord opgesteld en geen kadernota.
3. Begroting (vooruitblik jaar erop)
De begroting bevat een raming van baten (opbrengsten) en lasten (kosten) en wordt jaarlijks opgesteld. Deze stellen we op voor het volgende begrotingsjaar. In de begroting beschrijven we wat we willen bereiken, wat we daarvoor gaan doen en wat het mag kosten. In 2026 stellen we de begroting 2027 op. In het bestuursakkoord zijn de uitgangspunten opgenomen en vormen de basis voor de begroting 2027.
4. Bestuursrapportage (stand van zaken huidige jaar)
De bestuursrapportage gaat in op de inhoudelijke en financiële afwijkingen ten opzichte van de begroting van dat jaar. Daarnaast nemen we hierin een prognose op met het verwachte resultaat. In 2026 stellen we de bestuursrapportage op ten opzichte van de begroting 2026.
5. Jaarstukken (terugblik afgelopen jaar)
In de jaarstukken wordt verantwoording afgelegd over de begroting van het jaar ervoor. We beschrijven hierin wat we hebben bereikt, wat we daarvoor hebben gedaan en wat het daadwerkelijk heeft gekost. De jaarstukken 2026 stellen we op in 2027.
Bijlage 2 Prognose resultaat per thema
Terug naar navigatie - - Bijlage 2 Prognose resultaat per themaBedragen x € 1.000 |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Exploitatie |
Begroting 2026 na wijziging |
Prognose 2026 |
Verwacht resultaat |
||||||
Programma 1 Vitaal en Sociaal Breda |
Lasten |
Baten |
Lasten |
Baten |
Lasten |
Baten |
|||
Opgroeien |
151.139 |
65.089 |
146.966 |
59.115 |
-4.173 |
-5.973 |
|||
Betrokken zijn |
72.204 |
2.872 |
72.204 |
2.872 |
- |
- |
|||
Thuis |
68.696 |
9.656 |
64.248 |
9.656 |
-4.448 |
- |
|||
Leren, ontwikkelen en werken |
157.222 |
105.043 |
152.032 |
97.453 |
-5.190 |
-7.590 |
|||
Leven |
19.767 |
8.476 |
18.917 |
8.476 |
-850 |
- |
|||
Ontmoeten |
19.752 |
13.968 |
18.652 |
15.044 |
-1.100 |
1.076 |
|||
Algemene reserve programma 1 |
- |
2.587 |
- |
1.737 |
- |
-850 |
|||
Exploitatiereserve programma 1 |
- |
6.356 |
- |
4.608 |
- |
-1.748 |
|||
Reserve investeringen sportverenigingen |
- |
426 |
- |
426 |
- |
- |
|||
Reserve vrouwenopvang |
1.407 |
2.979 |
1.407 |
2.979 |
- |
- |
|||
Totaal Programma 1 Vitaal en Sociaal Breda |
490.187 |
217.450 |
474.426 |
202.366 |
-15.761 |
-15.085 |
|||
Programma 2 Ondernemend Breda |
|||||||||
Stimuleren economische ontwikkeling in Breda |
17.473 |
4.558 |
20.664 |
8.669 |
3.191 |
4.111 |
|||
Grote projecten in de stad |
8.747 |
1.142 |
8.822 |
1.142 |
75 |
- |
|||
Dynamische stad |
32.884 |
516 |
32.884 |
516 |
- |
- |
|||
Beroepsonderwijs en huisvesting onderwijs |
26.020 |
3.269 |
26.320 |
3.269 |
300 |
- |
|||
Algemene reserve programma 2 |
- |
950 |
- |
630 |
- |
-320 |
|||
Exploitatiereserve programma 2 |
- |
2.042 |
- |
2.042 |
- |
- |
|||
Investeringsreserve programma 2 |
1.793 |
95 |
1.793 |
95 |
- |
- |
|||
Totaal Programma 2 Ondernemend Breda |
86.916 |
12.572 |
90.482 |
16.363 |
3.566 |
3.791 |
|||
Programma 3 Duurzaam wonen in Breda |
|||||||||
Wonen in Breda |
5.779 |
347 |
5.576 |
347 |
-203 |
- |
|||
Verdeling beschikbare ruimte |
6.422 |
3.653 |
7.125 |
3.653 |
702 |
- |
|||
Grote woonprojecten in de stad |
9.826 |
8.276 |
9.907 |
9.276 |
80 |
1.000 |
|||
Bereikbaar Breda |
19.093 |
23.151 |
19.068 |
23.725 |
-26 |
574 |
|||
Breda is een duurzame en bestendige stad |
33.814 |
19.072 |
32.513 |
19.012 |
-1.301 |
-60 |
|||
Algemene reserve programma 3 |
369 |
933 |
369 |
678 |
- |
-255 |
|||
Exploitatiereserve programma 3 |
- |
3.621 |
- |
1.847 |
- |
-1.774 |
|||
Investeringsreserve programma 3 |
1.311 |
2.327 |
1.311 |
195 |
- |
-2.132 |
|||
Reserve bodemfonds |
191 |
1.671 |
191 |
1.671 |
- |
- |
|||
Reserve klimaatfonds |
334 |
44 |
334 |
44 |
- |
- |
|||
Reserve Versnellingsopgave Wonen |
- |
- |
- |
2.132 |
- |
2.132 |
|||
Reserve bovenwijkse voorzieningen |
186 |
2.625 |
186 |
2.625 |
- |
- |
|||
Reserve FIBI |
1.035 |
1.230 |
1.035 |
1.230 |
- |
- |
|||
Reserve toekomst bestendig wonen |
- |
100 |
- |
100 |
- |
- |
|||
Totaal Programma 3 Duurzaam wonen in Breda |
78.362 |
67.050 |
77.615 |
66.536 |
-747 |
-514 |
|||
Programma 4 Basis op orde in Breda |
|||||||||
Veilig Breda |
45.163 |
19.030 |
46.016 |
19.009 |
853 |
-20 |
|||
Dienstverlening |
16.620 |
9.225 |
16.420 |
9.225 |
-200 |
- |
|||
Beheer van de openbare ruimte |
114.675 |
74.324 |
118.809 |
73.754 |
4.134 |
-570 |
|||
Beheer van het gemeentelijk vastgoed |
30.482 |
12.961 |
32.082 |
12.961 |
1.600 |
- |
|||
Bestuur van Breda |
9.963 |
- |
10.158 |
- |
195 |
- |
|||
Algemene reserve programma 4 |
- |
2.805 |
- |
2.805 |
- |
- |
|||
Exploitatiereserve programma 4 |
30 |
4.118 |
30 |
4.118 |
- |
- |
|||
Investeringsreserve programma 4 |
1.676 |
336 |
1.676 |
336 |
- |
- |
|||
Reserve Kapitaalgoederen |
2.936 |
550 |
2.936 |
550 |
- |
- |
|||
Totaal Programma 4 Basis op orde in Breda |
221.546 |
123.348 |
228.127 |
122.758 |
6.581 |
-590 |
|||
Programma 5 Organisatie en financiën van Breda |
|||||||||
Een toekomstbestendige organisatie |
108.692 |
8.955 |
110.692 |
9.155 |
2.000 |
200 |
|||
Solide financiën |
5.468 |
573.701 |
-248 |
572.727 |
-5.716 |
-974 |
|||
Algemene reserve programma 5 |
16.040 |
- |
16.040 |
- |
- |
- |
|||
Investeringsreserve programma 5 |
81 |
1.098 |
81 |
1.098 |
- |
- |
|||
Begrotingsreserve |
157 |
- |
157 |
- |
- |
- |
|||
Exploitatiereserve programma 5 |
- |
3.276 |
- |
3.276 |
- |
- |
|||
Totaal Programma 5 Organisatie en financiën van Breda |
130.439 |
587.029 |
126.723 |
586.256 |
-3.716 |
-774 |
|||
Totaal |
1.007.450 |
1.007.450 |
997.374 |
994.278 |
-10.076 |
-13.172 |
|||
Het verwachte financieel resultaat over 2026 is € -3,2 miljoen |
|||||||||
Bijlage 3 Actualisatie strategisch investeringsplan
Terug naar navigatie - - Bijlage 3 Actualisatie strategisch investeringsplanInvesteringen
Terug naar navigatie - Bijlage 3 Actualisatie strategisch investeringsplan - InvesteringenBedragen x € 1.000 |
||||
|---|---|---|---|---|
Investeringen in dit programma |
Bestuursakkoord 2026-2030
Planning uitgaven 2026 (bruto) |
Bestuursrapportage 2026
Planning uitgaven 2026 (bruto) |
Totaal verschil actualisatie |
|
Vitaal en Sociaal Breda |
||||
Speeltoestellen en sport in de openbare ruimte (instandhouding) |
979 |
979 |
- |
|
Totaal Vitaal en Sociaal Breda |
979 |
979 |
- |
|
Ondernemend Breda |
||||
't Zoet deelgebied 1 Gebiedsbudget |
295 |
295 |
- |
|
't Zoet deelgebied 1 Mobiliteitsbudget |
479 |
479 |
- |
|
't Zoet deelgebied 1 overig |
2.333 |
2.333 |
- |
|
't Zoet Placemaking |
1.167 |
1.167 |
- |
|
Havenkwartier |
4.036 |
3.036 |
-1.000 |
|
Centrum Oost |
1.510 |
1.510 |
- |
|
Nieuwe Mark (fase 2) |
1.520 |
800 |
-720 |
|
Stationskwartier |
663 |
726 |
63 |
|
Gasthuisvelden |
2.002 |
2.002 |
- |
|
Bavel |
900 |
450 |
-450 |
|
Economische zaken |
464 |
464 |
- |
|
Economische zaken, innovatiedistrict |
4.826 |
4.826 |
- |
|
Economische zaken, werklocaties |
1.030 |
300 |
-730 |
|
Verbeter Breda Volkshuisvestingsfonds |
2.873 |
2.326 |
-547 |
|
Totaal Ondernemend Breda |
24.098 |
20.714 |
-3.384 |
|
Duurzaam wonen in Breda |
||||
Wonen |
7.093 |
7.093 |
- |
|
Bewaar erfgoed |
120 |
- |
-120 |
|
Overige Stedelijke ontwikkelingen |
1.649 |
1.400 |
-249 |
|
Mobiliteit instandhouding bestaand netwerk |
2.670 |
2.642 |
-28 |
|
Noordelijke rondweg |
200 |
200 |
- |
|
Infrafonds |
2.350 |
2.006 |
-344 |
|
Verkeersveiligheid |
1.406 |
1.406 |
- |
|
Parkeren |
5.021 |
3.521 |
-1.500 |
|
Van Gogh Nationaal Park |
890 |
890 |
- |
|
Aankoop grond natuurontwikkeling |
345 |
255 |
-90 |
|
Energietransitie |
472 |
422 |
-50 |
|
Biodiversiteit |
2.448 |
1.736 |
-712 |
|
Biodiversiteit - Ecologische Groenstructuur - Faunapassages |
600 |
783 |
183 |
|
Biodiversiteit - Ecologische Groenstructuur - Natuurnetwerk: inrichting |
- |
20 |
20 |
|
Biodiversiteit - Ecologische Groenstructuur - Verbindingszones: inrichting |
127 |
278 |
151 |
|
Biodiversiteit - Ecologische Groenstructuur - Verbindingszones: inrichting EVZ singels |
364 |
- |
-364 |
|
Biodiversiteit - Landschapselementen |
122 |
170 |
48 |
|
Totaal Duurzaam wonen in Breda |
25.877 |
22.822 |
-3.055 |
|
Basis op Orde in Breda |
||||
MFA Bavel |
5.694 |
3.343 |
-2.351 |
|
Sporthal de Doelen |
198 |
198 |
- |
|
Vastgoedbeheer |
3.675 |
1.861 |
-1.814 |
|
Vastgoedbeheer: laadcapaciteit |
214 |
214 |
- |
|
Vastgoedbeheer: verbouwing Speelhuislaan (jeugd) |
550 |
300 |
-250 |
|
Vastgoedbeheer: uitvoeringslocaties |
250 |
- |
-250 |
|
Bewaar erfgoed (depot) |
350 |
350 |
- |
|
Sportaccommodaties |
963 |
750 |
-213 |
|
Herhuisvesting uitvoeringslocaties |
161 |
161 |
- |
|
Cultuurclusters Klavers Jansen |
3.766 |
1.400 |
-2.366 |
|
Bovenwijkse watermaatregelen nieuwbouwlocaties |
75 |
75 |
- |
|
Stad in een park |
- |
- |
||
Levensbos |
75 |
75 |
- |
|
Wilhelminapark |
- |
- |
- |
|
Landschapsverbetering Singelstructuur |
100 |
100 |
- |
|
Beleidsdoel hitte, droogte, wateroverlast, waterrecreatie en waterkwaliteit |
436 |
236 |
-200 |
|
Groene pleinen en parken 2.0 |
4 |
4 |
- |
|
Park Haagse Beemden |
34 |
34 |
- |
|
Openbare ruimte en pleinenaanpak (bestuursakkoord) |
1.347 |
1.000 |
-347 |
|
Openbare ruimte: herinrichtingen |
705 |
255 |
-450 |
|
Openbare ruimte: water nautisch beheer |
100 |
- |
-100 |
|
Openbare ruimte: wegen (instandhouding) |
6.170 |
6.170 |
- |
|
Openbare ruimte; openbare verlichting (instandhouding) |
5.325 |
5.025 |
-300 |
|
Openbare ruimte: stedelijk groen (instandhouding) |
909 |
909 |
- |
|
Openbare ruimte: bomen (instandhouding) |
1.595 |
1.595 |
- |
|
Civieltechnische kunstwerken (instandhouding) |
1.620 |
1.400 |
-220 |
|
Willemsbrug (instandhouding) |
755 |
350 |
-405 |
|
Riolering |
13.000 |
8.000 |
-5.000 |
|
Kader Richtlijn water |
- |
- |
||
Recreatieve voorzieningen |
20 |
20 |
- |
|
Afval |
1.133 |
933 |
-200 |
|
Veilige Stad |
225 |
225 |
- |
|
Totaal Basis op orde in Breda |
49.449 |
34.983 |
-14.466 |
|
Organisatie en financiën van Breda |
||||
Bedrijfsvoering |
3.140 |
3.081 |
-59 |
|
Herinrichting publiekshal |
37 |
125 |
88 |
|
Wagenpark |
13.487 |
5.272 |
-8.215 |
|
Totaal Organisatie en financien van Breda |
16.664 |
8.478 |
-8.186 |
|
Totaal |
117.067 |
87.976 |
-29.091 |
|
Bijlage 4 Overzicht taakstellingen
Terug naar navigatie - - Bijlage 4 Overzicht taakstellingenBedragen x € 1 miljoen |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
Taakstelling begroting 2025 |
|||||
Geplande taakstelling voor 2026 |
Verwachte invulling taakstelling voor 2026 |
Verschil invulling taakstelling voor 2026 |
|||
P1 Vitaal en Sociaal Breda |
8,50 |
6,85 |
1,65 |
||
Dorps- en wijkgericht werken |
0,20 |
0,20 |
- |
||
Rechtmatigheidsonderzoeken |
0,40 |
0,40 |
- |
||
Jeugd |
3,75 |
2,10 |
1,65 |
||
Onderwijs |
0,05 |
0,05 |
- |
||
Sport |
0,05 |
0,05 |
- |
||
Statushouders sneller naar werk |
0,50 |
0,50 |
- |
||
Werk en inkomen |
2,05 |
2,05 |
- |
||
Wmo |
1,50 |
1,50 |
- |
||
P2 Ondernemend Breda |
1,85 |
1,59 |
0,26 |
||
Breda Marketing |
0,20 |
0,20 |
- |
||
Digitalisering |
0,10 |
0,10 |
- |
||
Evenementen |
0,85 |
0,59 |
0,26 |
||
Stedelijke ontwikkeling |
0,70 |
0,70 |
- |
||
P3 Duurzaam Wonen in Breda |
3,42 |
3,42 |
- |
||
Energietransitie |
0,65 |
0,65 |
- |
||
Mobiliteit |
0,15 |
0,15 |
- |
||
Natuureducatie / dierenweides |
0,05 |
0,05 |
- |
||
Parkeren |
2,57 |
2,57 |
- |
||
P4 Basis op Orde in Breda: |
1,82 |
1,82 |
- |
||
Bestuurlijke boetes |
0,08 |
0,08 |
- |
||
Klimaatadaptatie |
0,15 |
0,15 |
- |
||
Openbare ruimte |
0,80 |
0,80 |
- |
||
Precario |
0,04 |
0,04 |
- |
||
Vastgoed |
0,35 |
0,35 |
- |
||
Verhaal van Breda |
0,40 |
0,40 |
- |
||
P5 Organisatie en Financiën van Breda |
5,02 |
4,82 |
0,20 |
||
Organisatie (incl. efficiënter werken) |
2,68 |
2,48 |
0,20 |
||
OZB |
2,34 |
2,34 |
- |
||
Totaal taakstellingen |
20,61 |
18,50 |
2,11 |
||
Taakstelling begroting 2026 |
|||||
Geplande taakstelling voor 2026 |
Verwachte invulling taakstelling voor 2026 |
Verschil invulling taakstelling voor 2026 |
|||
P1 Vitaal en Sociaal Breda |
0,69 |
0,59 |
0,10 |
||
WMO |
0,30 |
0,20 |
0,10 |
||
Participatie/SW |
0,09 |
0,09 |
- |
||
Onderwijs |
0,30 |
0,30 |
- |
||
P2 Ondernemend Breda |
0,20 |
0,20 |
- |
||
Economie |
0,10 |
0,10 |
- |
||
Regio |
0,10 |
0,10 |
- |
||
P3 Duurzaam Wonen in Breda |
0,60 |
0,60 |
- |
||
Stedelijke Ontwikkeling |
0,10 |
0,10 |
- |
||
Natuurontwikkeling |
0,50 |
0,50 |
- |
||
P4 Basis op Orde in Breda: |
0,92 |
0,90 |
0,02 |
||
Ondermijning |
0,08 |
0,08 |
- |
||
Openbare ruimte |
- |
- |
- |
||
Veiligheid en leefbaarheid |
0,84 |
0,82 |
0,02 |
||
P5 Organisatie en Financiën van Breda |
0,30 |
0,30 |
- |
||
Onvoorzien |
0,30 |
0,30 |
- |
||
Totaal taakstellingen |
2,70 |
2,58 |
0,12 |
||